W dniach 10 – 15 marca 2025 r. sześć studentek kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna wraz z dwoma wykładowczyniami Wydziau Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych uczestniczyło w Mieszanych Programach Intensywnych (Blended Intensive Programme, BIP) ERASMUS+ KA131 w Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku na Słowacji.
Celem mieszanego programu intensywnego było poznanie przez studetów zagranicznych: Polska, Czechy Słowenia, działalności: artystycznej, rzemieślniczej, kulinarnej, w przestrzeni kultury ludowej Słowacji. Studenci słowaccy przygotowali warsztaty prezentujące różne techniki materiałowe: koronkarstwo, szycie tekstyliów, wyrabianie rzeźb w glinie, malowanie na szkle, gotowanie narodowych potraw Słowacji, ukazując jednocześie ich miejsce w programie kształcenia.
W ramach projektu zaplanowano również zwiedzanie muzeów, skansenów i okolicznych zabytków kultury, w tym zabytek UNESCO - osiedle Vlkolínec zamieszkałe przez ludzi na specjalnych zasadach, z uwzględnienniem ekologii i kultury panującej w poprzednich wiekach.
Ważną częścią warsztatów rzemieślniczych i artystycznych jest przeniesienie nabytej wiedzy i umiejętności do procesu edukacyjnego.
Warto wspomnieć, że nasze studentki zaprezentowały, w ramach projektu Erasmus +, referat wzbogacony prezentacją multimedialną, dotyczący kultury i kulinariów regionu mazowieckiego. Efekty wystąpień studentów uczestniczących w projekcie zostaną zaprezentowane w publikacji naukowej, co stanowi wartość dodaną pobytu na słowackiej uczelni.