Biuro Karier Partner uprzejmie informuje że studenci zainteresowani podjęciem zatrudnienia w okresie przerwy wakacyjnej w Niemczech mogą - wzorem lat ubiegłych - ubiegać się za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie o formularze, które stanowią podstawę do późniejszego otrzymania umowy od pracodawcy niemieckiego.
O zatrudnienie w okresie przerwy wakacyjnej w Niemczech mogą ubiegać się:
• studenci uczelni wyższych, w tym studenci ostatniego roku studiów, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów "Immatrikulationsbescheinigung" – będą mieli potwierdzenie daty zakończenia studiów na dzień 30.09.2017 r.,
• deklarujący znajomość języka niemieckiego,
• w wieku od 18 lat,
• deklarujący gotowość do podjęcia pracy przez co najmniej 2 miesiące w okresie letnich wakacji,
Wskazówki i informacje dotyczące warunków zatrudnienia:
1. Oferowana praca wakacyjna to najczęściej prace pomocnicze w rolnictwie, przy sprzątaniu budynków, w hotelu i gastronomii oraz w sieci gastronomicznej (np. McDonald's), jak również w niewielkim stopniu w przemyśle.
2. Czas pracy, wynagrodzenie oraz pozostałe warunki pracy odpowiadają uregulowaniom według taryfikatora lub ustaleniom lokalnym w Niemczech. Wynagrodzenie płatne jest przeważnie na koniec miesiąca, dlatego w pierwszych tygodniach studenci powinni mieć wystarczającą kwotę na utrzymanie.
3. Uczeń/student powinien zabrać drugi egzemplarz zaświadczenia o wpisie na listę studentów dla pracodawcy, gdyż będzie on niezbędny przy zatrudnieniu i naliczeniu wynagrodzenia.
4. Po przyjeździe do Niemiec uczeń/student ma obowiązek zameldowania się w ciągu 8 dni w administracji gminy lub miasta.
5. Ponieważ uczniowie/studenci nie mają w Niemczech ustawowego ubezpieczenia chorobowego, powinni koniecznie zawrzeć umowę ubezpieczeniową w Polsce, w ramach której pokryte zostaną koszty ewentualnej choroby.
6. Koszty dojazdu do miejsca pracy ponosi uczeń/student. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia uczniowi/studentowi zakwaterowania, ale pomaga w jego znalezieniu. W branżach takich jak rolnictwo, gastronomia pracodawca zapewnia zakwaterowanie (odpłatne lub nieodpłatne).
7. Uczniowie/studenci podejmujący zatrudnienie w gastronomii, przemyśle spożywczym itp. muszą liczyć się z koniecznością poddania się w Niemczech badaniom lekarskim na własny koszt.
Dokumenty do pobrania na stronie internetowej lub w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie (ul. Ciołka 10A pok. 304a 8-15.30), tel. 22 532 22 35/36
e-mail:
Więcej informacji: Wiesław Wernik PWSZ Ciechanów - zapisy do 24 marca 2017 r.